malcolm
20-09-2013, 08:21
Har hittat filmatiserade avsnitt av Stg Trenters deckare på SVT - öppet arkiv, de är filmade 1987 och väldigt bra enligt mitt tyckande, utspelar sig på 40-talet och miljöerna är väldigt tidstrealistiska. Har hittills sett idag röd och lysande landning och när jag får tid skall jag även se träff i helfigur.
Tack för tipset!
Såg på Halsduken för ett tag sen, en gammal deckare i åtta avsnitt. Originalet av Francis Durbridge, har för mej att det fanns nån mer serie av honom från då också?
Googlade mej fram till att han även skrev Melissa, har för mej att den också visades i svensk TV för evigheter sen. Men kanske inte i svensk version?
malcolm
20-09-2013, 11:13
CITAT (Berith @ 20-09-2013, 10:18)

Tack för tipset!
Såg på Halsduken för ett tag sen, en gammal deckare i åtta avsnitt. Originalet av Francis Durbridge, har för mej att det fanns nån mer serie av honom från då också?
Halsduken minns jag när den gick fast jag var inte så gammal då att jag förstod någonting, mina föräldrar, åtminstone min pappa tittade alltid på den. Skall leta upp serien på öppet arkiv och se om jag förstår mer nu.
malcolm
20-09-2013, 12:52
Såg att även deckaren Hassel fanns på öppet arkiv, minns den som bra när den gick så det kan kanske också var värt att se.
malcolm
21-09-2013, 11:16
Har hittat ytterligare Trenteravsnitt, som man ropar och det skall jag se idag, har läst alla deckare med Stig Trenter fast det var länge sedan men ändå minns jag en hel del ifrån dem.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.