Hej!
Jag och min sambo är sedan 2 år ägare till ett radhus. På en inte alltför stor yta som omgärdas av huset, två förråd och en gränd som snöplogas med traktor vintertid står ett viktoroiaplommonträd som vad jag har förstått ska vara ca ca 35 år. Trädet var när vi tog över det rejält tilltrasslat pga felaktig beskärning. Nu har jag tagit bort de sjuka grenarna och det värsta trasslet. Jag har läst att man egentligen inte ska behöva beskära ett Victoriaträd så mycket, man vad gör man annars med ett träd som skjuter upp till 2 meter långa skott på ett år. Vi måste dessutom beskära det för att det inte ska växa mot omgivande tak eller växa ut över gränden och vara ivägen för fastighetskötarens traktor.
Finns det något knep för att få trädet att växa lite lugnare?
Trädet verkar ju livskraftigt, men jag har i bakhuvudet att plommonträd inte blir så gamla. Hur gamla blir plommonträd egentligen? Någon som vet.
För övrigt ger trädet rikligt med frukt. Förra året fick vi slänga ca 80% pga plommmonstekel, men i år har vi försökt plocka bort alla angripna kart och frukter och kunde till sist njuta av ca 95 % maskfria plommon.