Full version: Vin och alkoholhalt
Fjortispower
Hur länge håller ett öppnat 13% vin egentligen? Alltså, försvinner alkoholhalten med tiden? När jag googlar får jag fram att alkoholhalten sjunker snabbt, efter bara några dagar är det betydligt lägre alkoholhalt än det var i början, men hittar inga pålitliga källor. Någon som vet hur det ligger till?
Klint
Jag vet bara av egen erfarenhet men tror inte alls att det sjunker så värst. En flaska som öppnats ska ju helst hällas över i en mindre flaska så det inte är en massa luft. Men det är för smakens skull.Bag in boxarna håller ju länge. Varför undrar du?
RibesRubusVitis
Alkoholhalten sjunker inte så våldsamt, men smaken försämras ändå på bara några timmar. 13 procent är för lite för att verka konserverande så några bråkdelar omvandlas alltid till vinäger eller ättika, och det kan räcka för att göra vinet odrickbart. Och förutom etylalkohol bidrar även andra alkoholer till vinets arom. Ett finare årgångsvin kan smaka intetsägande när det öppnats men mogna och blomma upp efter ett par minuters luftning i glaset. Redan vid måltidens slut kan den eventuella återstoden i flaskan bli direkt onjutbar igen.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon