CITAT (Piccante @ 09-10-2013, 19:15)

Bemanningsbranschen är en modernare form av slaveri är min erfarenhet. De kan säga upp med väldigt korta varsel och de håller ju lönerna nere då man sällan blir fast anställd och börjar klättra på lönestegen. Bemanningsbranschen konkurrerar med låga löner.
Jag tjänar rätt bra och i tillägg står bemanningsfirman med bostad åt mig på arbetsorten och så får jag matpengar. Eftersom man blir inkallad till företag när de har kris finns goda möjligheter till välbetald övertid för den som vill.
Det som är bra med korta uppsägningstider är att de går åt båda håll. Jag kan alltså bli arbetsfri på två veckor om jag vill, vilket är bättre än på många vanliga anställningar. Där kan man fråga sig vilket som är slaveri.
Jag har tagit uppdrag av bemanningsföretag sedan 2002 och det finns ingen annan arbetsform som passar mig bättre. Jag är fri att göra som jag vill och tjänar bra. Finns inget att klaga på.