Jag måste förnya några granhäckar som skadades eller dog i våras. Jag har inte haft tid till detta och skall göra det nu. Eller vänta? Är det vettigast att göra det nu precis innan vintern kommer eller skall jag vänta tills tjälen går ur marken i vår?
Edit: Naturen har svarat, vintern är redan här. Det får bli till våren.
hattstugan
12-01-2014, 11:18
Gran planteras tidigt på våren innan värmen kommer!
Gossen Ruda
12-01-2014, 18:25
Går även på hösten man kanske inte så här sent.
Huggorm
12-01-2014, 21:36
CITAT (Gossen Ruda @ 12-01-2014, 18:25)
Går även på hösten man kanske inte så här sent.
Om du skyndar dig, det går så länge man får spaden i marken men det handlar väll om timmar nu innan tjälen fått grepp. Det viktiga är att inte göra det mitt i varmaste sommaren.
Gossen Ruda
13-01-2014, 15:00
Orsaken till min fråga. En granhäck planterad av mina föräldrar för mer än ett halvsekel sen, här efter vårens köldtorka. En av flera skadade/döda häckar.
Efter borttagande. Det visade sig att det bara var 2 häckplantor plus en liten tanig sak längst ut till vänster. Den högra var nästan död.
Jag upptäckte att det var mer arbete än jag trodde, bl.a. behöver jag fylla upp nedanför för att kunna minska lutningen. Jobb till våren.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.