Danne84
Hej!

Mitt första inlägg här på odla.nu smile.gif

Jag och min sambo flyttade till hus fr ca ½ år sedan och är inte så jätte insatta i allt som har med trädgård att göra så jag skulle behöva lite tips och råd ang ett träd som vi har på tomten.

Vi har sett på senare tid att det har börjat växa en del svampa på trädat lite var stans och undrar om det är normalt eller om trädet är sjukt på något sätt. Samt vad det är för typ av träd (Har hört ntt rykte om att det är plommon men väldigt osäker)









Tacksam för alla tips och råd som vi kan få.
Rebecca
Det ser ut att vara en Prunus av något slag ja. Och den är väldigt svampangripen - när fruktkropparna börjar synas är det liksom illa. Det ser ut som ett ganska gammalt träd, jag hade nog funderat på att plocka ner det för att undvika att svampen sprids till andra träd i närheten.
Huggorm
Inte mycket att tillägga. Synd på ett såpass välväxt plommonträd men det har nog gjort sitt tyvärr.
Danne84
Jag är inte 100% på det men jag tror att trädet är planterat när huset byggdes dvs -64
Har även ett äppleträd som står bara ett par meter ifrån och blir lite orolig när ni säger att det kan sprida sig sad.gif eftersom det trädet har gett oss många goda äpplen smile.gif
Dock är det även lite mossa på det så det kanske redan är försent för det också?

Tack för alla svar!
Huggorm
Mossa är helt ofarligt men kan vara en indikation på att trädet inte växer speciellt mycket längre
McLaughlin
Synd på ett så vackert träd. Men som ovanstående personer säger så är nog tyvärr 'motorsågen' det bästa, och iom det intill-liggande äppelträdet så blir beslutet förmodligen än lättare.
Danne84
Här är även en bild på äppleträdet och man kan se det större trädet som är sjukt till höger i bild så att man ser hur stort avståndet är.



Vill även passa på att fråga ang en tojahäck, Ganska gammal och tror inte den går att rädda på någon vänster, Iprincip helt död i mitten så att säga:





Extremt tacksam för alla svar som man får här på forumet, Guld värt! smile.gif
Huggorm
Angående thujorna så är det svårt att se färgen på bilden. Brunt är dött, grönt är levande. Finns det inget grönt alls är busken alltså död men det ser väll inte så illa ut på bilden. Är det bara vissa grenar som är bruna kan man klippa bort dem så fyller närstående grenar ofta ut tomrummet
Bengt i Särö
Trädet har kraftiga årsskott,så jag tror inte att det är sjukt.
Ta bort svampen och pudra eller slamma trädet med kalk. rolleyes.gif
Anders zon 1
Att ta bort svampens fruktkroppar hjälper inte ett dyft. Det är som att plocka bort äpplena på ett äppelträd och tro att man tagit bort trädet. Och att kalka tror jag knappast har någon effekt heller. Svampen växer som hyfer inne i trädet och där kan man inte komma åt den. Fast det är inte säkert att svampen är särskilt aggressiv och i så fall kan trädet mycket väl klara sig i flera år till. Jag vet inte vilken svamp det här är men det skulle t ex kunna vara plommonticka som är relativt "snäll". Med tiden kan den dock ändå ta död på trädet. Men även om det är en mindre aggressiv svamp så visar den att trädet är i dålig kondition så jag skulle också rekommendera att du tar bort det.
Danne84
Jo vi har tagit beslut att det kommer att tas ned.
Sätter nytt träd längre fram kanske.


Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon