emmsing75
13-03-2014, 18:04
[attachment=80493:plantbild.jpg]
Jag har tänkt börja förbereda mina odlingslådor nu inför kommande planteringar och har tänkt gräva bort det översta lagret och ersätta med ny jord. I ena lådan finns dock många nya plantor och jag skulle vilja veta vad det är innan jag gräver bort dem. Tycker bladrosetterna ser lite ut som fingerborgsblommor men är lite osäker för de är så kraftiga. Finns det nån vänlig odlait som kan upplysa mig om vad det egentligen är för nåt som jag har växande i lådan så blir jag väldigt glad
hattstugan
13-03-2014, 18:18
Lite svårt att se på bilderna!
Kan du försöka få en närbild på plantorna?
Jag tror stenhårt på Fingerborgar!
Leopardcookie
14-03-2014, 07:20
Tycker också att det ser ut som fingerborgsrosetter, har själv fullt med sådana som inte ens vissnat ner i vinter.
emmsing75
16-03-2014, 10:47
Provar att lägga in en till bild som är lite mer av en närbild men verkar ju som att det är fingerborgsblomma det kan vara. Frågan är då hur länge man måste vänta innan man planterar ut den i trädgården eller om det går att göra redan nu. Vill kunna börja förbereda odlingslådorna så snart som möjligt även om det tar ett tag innan det går att börja plantera i dem.
[attachment=80512:n_rbild_planta.jpg]
Leopardcookie
17-03-2014, 07:01
Det går bra att flytta dom så fort du kan gräva i marken.
skogstroll
17-03-2014, 16:02
Ja, fingerborg.. har dem överallt
Nenna på Aspö
17-03-2014, 17:54
Har du många kan du pröva att klippa av blomstänglarna på en del av dem, då väntar de en säsong extra med att blomma. Det funkar på många bienner och man slipper "varannatårsblomning".
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.