Monarda
16-03-2014, 13:11
För första gången ser det ut som jag lyckats med att övervintra en rosmarin. Det här är en annan sort än den jag köpt tidigare och har ett mer krypande växtsätt, kanske den är härdigare.
Så här såg den ut förra våren:
[attachment=80519:DSC_0301.jpg]
Och efter vintern i växthuset:
[attachment=80520:DSC_0010.jpg]
Anna-Karin Lundberg
17-03-2014, 06:44
Jag tittade till min nu i veckan, den står bland de andra växterna i krypgrunden under huset, och den var jättefin och i blom. Det är andra vintern och jag kommer ihåg att den var fin tidigt förra våren men att den hade det kämpigt när vintern tog slut och det blev "vår på riktigt". Nu har jag vattnat den lite för att den inte ska torka när det blir varmare. När jag tar ut den ska jag vara försiktig med solen innan den har vant sig.
Eva i Västerås
17-03-2014, 20:25
Innan stora blåsten o snövädret så levde min rosmarin i blomlådan på balkongen. Få se hur det går när det blir vårligare.
Det är också samma krypande sort som din, Monarda.
Lilla lagerbusken närmast husväggen levde också då.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.