Jag vill köpa pelargoner för att ha inne både på jobbet och hemma - jag vill hitta lite speciella sorter, något fint. Men i blomsteraffärerna där jag varit hittar jag mycket lite, inklusive Plantagen. Jag undrar om jag kanske är för tidigt ute? Eller är pelargoner inte inne? Obs jag vill inte köpa sticklingar i första hand eftersom här på jobbet måste det se fint och välväxt ut från start. För ett par år sedan hade Bergianska en pelargonutställning och de hade fantastiska sorter! Några tips??
Ålgryte
08-04-2014, 15:18
Det var ERA-garden som hade pelagonutställning på Bergianska.
De har försäljning på nätet och i sina växthus på Ekerö. Jag ser på
hemsidan att de har öppet även nu på söndag 13 april mellan 11 och 15!
skogstroll
08-04-2014, 17:57
jag tror du måste spana in olika blomsteraffärer och handelsträdgårdar, det kan vara mycket varierat utbud om du nu vill ha något "färdigt". De flesta kommuner har väl nån form av handelsträdgård så jag skulle nog kolla där istället för jättekedjorna. Ulriksdal, Rosendal... mfl.
theseraphim
08-04-2014, 19:49
Nu ligger vår butik långt ifrån Sthlm men vi har haft "roliga" sorter sedan någon månad och för ett par veckor sedan fick vi in årets pelargon. Mårbacka osv finns också plus en massa vanliga pelargonior. De stora kedjorna är ju dock mer centralt styrda så där bestäms det på ett huvudkontor när pelargonior skall tas in i butiken. Hör med tex Zetas?
Lasse Trädgårdsnörd
08-04-2014, 20:47
Vi brukar åka till Sune Trygg i Tungelsta
http://sunetrygg.se/ och kommer alltid hem nöjda.
Tack för alla tips, nu har jag lite att gå vidare med

.
*Stintan*
09-04-2014, 22:19
Gustavshill i Färentuna (Ekerö) brukar också ha massor.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.