Full version: Gröngödning
Jennyn
Finns det någon här som brukar odla gröngödningsväxter för att förbättra jorden? Detta kombinerat med en väl genomtänkt växtföljd ska ju vara så bra läser man överallt.

Vad använder ni för sorters gröngödningsgrödor och hur får man tag i frö i lite mindre förpackningar. (Jag har sett att Lindbloms har men deras minsta mängd är alldeles för stor för mina dryga fyra kvadrat.)

Undrar Jennyn
KURT
Som gröngödsling bör man odla växter som antingen är kvävefixerande (ärtväxter) och eller växter med stor bladmassa som kan ge mullämnen. Varför inte bara köpa frö av någon ärt/bön-sort och odla? De flesta ger ju också stor bladmassa som man sedan kan mylla ned. När det gäller växtföjden så skall ju gröngödningsväxterna ingå i den också, d v s man bör inte odla ärtor året efter att man odlat gröngödningsväxt (om den är en ärtväxt).
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon