Anna-Karin Lundberg
28-05-2014, 05:52
Jag hänger även på ett annat forum och där tipsades om att använda cocosfiber istället för jord, eller att blanda det med jord för att få bättre struktur och "fukthållning". Det gick att så frön i enbart cocos och att odla ex tomater, samma material kan användas igen och igen, man måste bara tillsätta näring.
Jag har beställt cocos för att använda själv, men undrar nu ifall någon här har erfarenheter att dela. Eftersom det mesta av mina odlingar sker i krukor och större baljor är jorden viktig. Tidigare har jag köpt jättedyr U-jord för att den är så bra, men det blir för dyrt. Jag har nu börjat återanvända förra säsongens jord, blandat den med nyköpt och algomin näringskulor. Billig jord vill gärna bli för fin och kleta ihop - när den torkar så vill den inte ta åt sig vatten. Det jag läst om cocos låter toppen, men jag har inte provat själv och vill därför höra här.
Den cocos jag pratar om är sån som säljs i pressade block som sen löses upp i vatten, som de säljer på ex IKEA.
Lasse Be
28-05-2014, 08:06
Låter intressant kanske kan man använda blocken som torvblock men slippa torvens nackdelar, om man nu bara är ute efter att bygga och inte vill ha just "torveffekten"
Låt oss gärna få del i hur det går.
kerstin z5-6
28-05-2014, 21:19
Många gillar det för frösådder men som permanentjordmedium, dvs i stor kruka finns tveksamheter.
DE som testat Coir har varit tvungna blanda upp med näringskulor och plantjord..kaka effekten undviks förvisso i den blandningen.
Jag har billig plantjord, alt billig ko på påse -som bara är kourin + torv..+ näringskulor.Mot kaka effekten använder jag småleca
Det går att odla och odlas i stenull / glasull (vanlig isolering) om näring tillsätts i rät proportioner.
Själv använder jag billigaste påsjorden och blandar i lite sand så blir det lättare att återfukta om den torkat för mycket.
De svindyra jordarna är bra för affärerna och de tjänar massor på den.
Förra året testade PLUS påsjord, den billigaste råkade vinna

sämst testresultat fick en av de svindyra proffs jordarna ....
Anna-Karin Lundberg
29-05-2014, 05:29
Intressanta inlägg!
Jag tänkte framförallt använda det som strukturförbättrare blandad med jord. Vissa krukor står en sommar, som dahlior tex, varje höst töms krukan och knölen sparas. Andra krukor står år efter år med samma jord och det är främst där som jag vid omplantering av växten ser att jorden blivit helt kompakt och "mjölig" och jag förstår att det inte blir bra för växterna.
Den som berättade det här använde ren cocos till grönsaker i krukor, ex tomat och vattnade med näringsvatten. Jag är ny på tomater men gillar dem och tänkte ha några plantor varje sommar. Jag har redan lärt mig att de vill ha mycket vatten och mycket näring - där verkar det väldigt bra med cocos. I år är allt planterat (nästan) men jag ska prova att odla tomat så som jag blev tipsad för att se hur den svarar på det.
Leca vet jag är bra, men jag gillar inte att lägga lecan i komposten och sen på tomten, då den aldrig försvinner utan ligger där som bruna konstgjorda kulor för all framtid.
Jag använde i år kokosfiber att så i.. Blandade känslor.. Vissa fröer verkade aldrig gro som vanligtvis är väldigt lättgroende t.ex rosenskära. Tomater grodde lätt däremot. Enl Ulla Hasselmark på "frobok" nyttjar hon kokosfiber bl.a för att slippa mögel på ytan. Mitt kokosfiber möglade :-(...
Har ändå fortsatt nyttja kokosfiber som topping på krukodlade blommor o grönsaker - ser vackert ut ( och den håller sig omöglig).
Hej
man kan inte använda kokosfiber utan jord för att man behöver ge växter näring under växa tiden, för att de släpper inte tillräckligt näring.
H.Bassam
kerstin z5-6
16-07-2014, 19:19
leca är bränd lera och kan ju inte direkt kallas konstgjord..
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.