bowmore21
Jag lägger ner ganska mycket tid (och pengar) på att ha en så perfekt gräsmatta som möjligt. Har nu börjat få mer och mer problem med vitgröe och undrar om någon känner till hur man får bukt med det utan att behöva nyttja de kemikalier som uppenbarligen finns men som enbart lantbrukare kan köpa/nyttja.

Alternativt, om någon känner till om det finns företag som kan åka ut och bespruta mot denna typ av ogräs.
Har på nätet sett att det finns sådana företag, men inte hittat något i Sverige.

Bor i Kalmar.
Åsa, mälardalen zon 2
Tror inte det finns nått du kan göra och jag skulle tippa de företag du talar om mest prutar på golfbanor mm. Såna medel brukar man inte få använda nära bebyggelse i sverige så runt bostadshus skulle jag inte tro de ens får spruta.

Varför inte njuta av en blandad gräsmatta, monokultur är ju lika fint och intressant som grön asfalt. (Det finns ju annars naturtrogen konstgräsmatta som man kan lägga ut sån som de använder på fotbollsplaner.)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon