Full version: Pelargoner!
hanola
Hej!

Det började med en, sedan blev det 2, sedan 4 osv...

Ni är säkert fler som känner igen er!

Märker att jag har en liten kärlek till pelargoner rolleyes.gif och (inte för att skryta flirting.gif ) men jag lyckas tydligen väldigt bra med dom MEN det blir ju lätt VÄLDIGT MÅNGA till slut.

Jag delar med mig till vänner och bekanta också men de får nog tillslut smile.gif

Och jag har inte hjärta att slänga sticklingar heller...




Får man sälja pelargoner hur som helst?

Jag har verkligen inga problem att få VÄLDIGT många och plats har jag också.

Har dock hört någonstans att vissa "namn" får inte säljas. t.ex. Odensjö.

Eller kan jag (i liten skala) sätta mina sticklingar och sätta ut till försäljning hur som helst?




Någon som vet? Egen erfarenhet?

/Hanna

jaj-51
Jag har också funderat lite om detta, namn går att "patentskydda"

För många år sen berättade odlaren på Bohus perenner att han betalade royalty till
någon Holländsk firma som till och med kom på kontrollbesök!

På tradera säljs en del pelargonsticklingar Odensjö och PAC.

Skriv till www.odensjo.com och fråga
hanola
PAC har jag ju också och Unicorn.

Som du säger: Lika bra att ta kontakt med dom och fråga.

Tack!


Ally
Att sälja några få sticklingar som privatperson är nog ingen fara, det är med kommersiell försäljning i stor skala som går mot patentskydd.
"Väldigt många" är ändå inte hundratal eller hur?
kerstin z5-6
Generellt kan sägas att juridiskt säljs, sticklingar , fröer, fröplantor av privatpersoner hela tiden.Utan någon särskild licens
hanola
Fick nu ett svar av Monica Birgersson själv (Odensjö) och hon skrev att det är endast hon och Rockdala som får sälja hennes pelargoner.

Frågade även hur hon ställer sig till de som säljer på t.ex. Tradera. Då svarade hon att det är tråkigt att vissa har svårt att respektera detta.

Så jag låter bli att sälja dessa om min dröm blir sann med pelargonförsäljning. De finns ju kvar i min samling och kan istället beskådas av mina besökare rolleyes.gif




/Hanna


Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon