Sommartorparn
30-06-2014, 21:38
Hej,
Jag har köpt en kompostluftare från Clas Ohlsson. Kan för mitt liv inte begripa hur jag ska få den att fungera. Någon som har erfarenhet ? Alltså kompostluftaren är en pinne av plast med en spetsig spets och ett par "vingar"som ska fälla ut sig när man drar upp den genom komposten. Vid köp är vingarna inpackade i ett plastskydd som ska tas bort. Skyddet är i hård plast, inte något man lätt sliter bort, och det finns ingen förklaring till hur man får bort det. Sitter ordentligt fast. Ska man såga itu det? Känner mig helt förvirrad. Har kommer en bild på hur det ser ut. Det som syns är alltså plastskyddet och innanför det finns de hopvikta "vingarna"
RibesRubusVitis
01-07-2014, 00:32
Tittade på Clas Ohlsons hemsida och GreenLine, som verkar sälja samma produkt (kallas tydligen även ”luckringsstav”). Ingenstans syns bilder på plastskyddet, men man kunde tänka sig att vingarna pressas ut och tar emot någonstans. Som när man har för mycket grejor i en kökslåda och inte kan dra ut lådan. Går det inte att sticka in ett finger eller en skruvmejsel från den breda änden och trycka samman vingarna ytterligare? Och sedan knacka lätt med en hammare i riktning mot spetsen?
Sommartorparn
01-07-2014, 18:51
Tack för att du tog dig tid. Kul referens till överfull besticklåda. :-)
Vad som inte syns på bilden är att spetsen är som ett kryss om man ser den uppifrån. Krysset hakar rejält fast i plasthylsan så det går inte att trä av den den vägen. Jag är helt konfunderad.
Väntar ett tag om det kommer fler svar, i annat fall mejlar jag Clas Ohlsson...
Eva i Västerås
02-07-2014, 07:27
En lagom bred platt mejsel, först från ena sidan och lossa den fasthakade kroken. Sedan samma på andra sidan. Kasta sedan det eländiga skalet.
Annars är den luckringsstaven bra; den som fungerar bäst, i alla fall för mig.
Sommartorparn
13-07-2014, 13:01
Tack för tipset! Det funkade med mejsel.
En till fråga: vad är för speciellt med den röda vingen? Temperatur? Hur?
Eva i Västerås
13-07-2014, 14:22
Jag tror den ska ändra färg med temperatur, men det har jag aldrig fattat. Jag har kanske inte nog varmt för det.
Det jag har användning för är att den blir smal på vägen ner och vingarna fälls ut och hakar fast i grejset när jag drar upp den.
RibesRubusVitis
13-07-2014, 16:31
Färgskalan på den ena klaffen visar alltså om komposteringen har kommit igång eller ej.
Eva i Västerås
14-07-2014, 19:23
Jo, om man har riktigt effektiv kompost, som blir jättevarm.
Men mina komposter funkar bra fast de aldrig ändrat någon färg på pinnen.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.