Herbert
Hej

Vi blir inte av med bladmöglet på vår vinranka. Finns det ingen annan hjälp än att ta bort den?
Första gången vi upptäckte angreppet var för ca 4 år sedan. Vi klippte ned den radikal, men elendet dyker upp varje sensommar.
Herbert
Tack för tipset, ska genast spruta med utspädd mjölk.
Någon som vet hur ofta man ska upprepa behandlingen och med vilka tidsmellanrum. thanks.gif
Åsa, mälardalen zon 2
Mjölkvatten bromsar bara angreppen så man ska börja tidigt vid första fläckarna. Man kan behöva spruta flera gånger i veckan och har det regnat kan man behöva spruta direkt efter bladen torkat upp.

Det är inget som botar plantan så det kan även vara värt att fundera på att byta ut sorten mot en mjöldaggsresistent variant som kanske planteras nån annanstans för mjöldagg kan tyda på att växten inte riktigt trivs i läget.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon