JosefinV
Vi har en liten trädgård inne i stan som just nu är under rejäl omformning. Tidigare var sten och prydnadsbuskar + ett par äppelträd, nu är tanken lite gräs åt ettåringen att leka på och sen ätbart!

Vi har stora delar klara men västväggen ärännu ett frågetecken. Där är rätt dåligt med sol då en friggebod blockerar i söder och hela trädgården omges av lite större hus. Ingen supersolig plats alltså.. Så min fråga är om någon har tips på vad för ätbart vi kan tänkas sätta där? Bärbuskar av något slagg skylle vara det allra bästa, men annars är tanken pallkrakar med något gott i. Tips och ideer?

Ann i Göteborg
Svarta vinbär och krusbär trivs i lite skuggigare lägen. Finns ju uppstammade också så du skulle kunna odla månadssmultron som undervegetation och marktäckare.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon