Bockstensmannen
Inatt var det årets första riktigt kalla natt i Göteborg, igår kraftig nordvind som svepte in kalluft, sedan klarnade det upp och blev gnistrande klart. Vi hade +3 dock frost ute i angered och Olofstorp mm I växthuset hade jag endast 7grader trots värmeelement och en kalluftsfläkt.

Tänkt köpa bubbelplast och sätta dit, såg willab sålde ett kit med Uv-Beständiga grejer:
http://www.willabgarden.se/produkt/isolerp...e-2-st/1890-908
Vad tror ni om det? Någon som testat?

jaj-51
Willabgardens bubbelplast funkar jätte bra den är UV beständig och håller flera år.

Om du skall tejpa skarvarna krävs en ordentlig rengöring av ytorna innan så tejpen fäster.
Jag använde bensin och vanlig packtejp (ej uv beständig ?)
skånepåg
Bubbelplast är utmärkt att isolera, jag isolerar ett englasfönster här hemma inför vinter med det och hitta en artikel om det för några dagar sen, bara spraya en dimma av vatten på glaset ska räcka för det ska fastna så ska testa det tillsammans med ett tejpat stödlager till för karmen osv. kolla här: http://www.builditsolar.com/Projects/Conse.../bubblewrap.htm tummenupp.gif
Lite dyr bubbelplast men bra med stora bubblor men om man ändå ska ha två lager går det bra med mindre och det släpper även in mindre ljus så tänkte tipsa om Biltema köpte jag några rullar 10x1 meter för 45:- kr rulle. http://www.biltema.se/sv/Sok/?query=bubbelplast
jaj-51
Willabgardens bubbelplast har bubblorna mellan två plastskikt.
Tillverkad av tre plastskikt och ger en isolering mellan bubblorna också.

Den vanliga billiga bubbelplasten har ingen isolering mellan bubblorna, där funkar den bara som vanlig plastfilm.

Bockstensmannen
Willabs bubbel var kanongrejer tummenupp.gif klart värt pengarna mot billig vanlig.
Köpte 3 rullar bara för att det var så bra, kommer isolera garageport och jorden för frilandspalmen och lite annat smått och gott med det jag får över.
Deras smarta lösning för att fästa var också kanon, mkt bättre än tejp som förmodligen blir sådär i solen/värmen kondens osv..
Eklunda
Köpte en rulle bubbelplast 230 cm x 50 meter till mitt växthus från Trädgårdsteknik. Verkar stabilt. Bild på växthuset "inplastat" finns på http://snickartankar.blogspot.se
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon