Gröna mormor
14-10-2014, 13:33
Jag fick rådet här att ge min hortensia järn för att den skulla få tillbaka sin fina vita färg. Jag har letat hos Plantagen och på Bauhaus, som har ett stort utbud med näringstillsatser till växter, men hittar bara järnsulfat mot mossa. Är det det jag skall använda eller är det någon annan form av järn och var får jag tag på det?
Använd det precis rätt !
Om du använder det blir den blå !
Gröna mormor
15-10-2014, 08:47
CITAT (fvd @ 14-10-2014, 16:07)

Använd det precis rätt !
Om du använder det blir den blå !
Men jag vill ju ha tillbaka den fina vita färgen!!!!
Ledsen jag märkte inte att du bytte fokus jag var inne på blått. Jag vet inte hur man får den vit eller om det ens går.
Hej
Vad händer när fattas Fe:
1 Blad ramla
2 Nya skotter dog o tork dog från upp till ner Cu- zn- Fe
3 kalk jord börja fattas FE
4 det kommer sjukdom som heter Clorosis blir nya sida blad gul mellan nerver sen blir hela blad som citron färge sen kommer mörka fläckar sen ramla blad.
Min förslag att du kan gå till hälsokost butiker och fråga efter lösning vitaminer som innehåller FE, och kan ni fråga efter CHelaterat järn.
Obs
1 --Jag tycker mera om ni fråga efter lösningvitaminer som innehåller FE, på grund att detta innehåller mera vitaminer kanske din växter behöver, lösa dem på vatten o spreja på bladen, för att få snabb o bra resultat, på grund av jorden Soil järn ibland bevisa, special när jorden blir kalk.
2 finns i plantskolor många lösning gödsling som innehåller FE, bara kan du lösa på förpackning informationen.
3 du kan blanda några citron droppar med vatten som ska vattna med. för att minska kalk i jorden.
H.Bassam
Gröna mormor
17-10-2014, 08:35
Växten mår bra och har inga sjukdomar, den växer fint, med mycket blommor som tyngs ner. Jag skulle nog gödslat lite mer för att få mer kraft i grenarna. Däremot har blommorna helt tappat den vita färgen.
Var de inte vita när de började blomma?
Hortensia blommarna skiftar i färg när de blommat ett tag.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.