Full version: Groddfröer
asali
Jag är lite inne på groddar nu för tiden och undrar om man kan göra groddar av vanliga fröer?
Jag brukar tex sätta rädisor, ärtor osv o klippa när dom blir en par cm men nu skulle jag vilja få groddar av lök, vitlök, rödbeta och nån kålsort men kan jag då bara ta vanliga "sättfröer"? el måste man man dom speciella groddfröerna som finns?
Har ni några tips på snabbgroende fröer?
rosennosen
Klart du kan grodda samma fröer som du sår - bara det att det blir dyrt.
Runåbergs har groddfröer i stora förpackningar (och små). Dom har alltmöjligt, förutom alfalfa, såsom lökfrö, olika senapssorter, och nästan alla i krav-kvalité.
Jag köpte rödbetsfrö (red bull) i en stor förpackning från Lindbloms för att få groddar. Vackert men väldigt långsamt, tyckte jag.
Chili Linkan
Som rosenosen säger blir dyrt då ofta en vanlig fröpåse knappt innehåller tillräckligt för en groddlåda ens. Jag köpte 25kg säck med alfalfa, med den klarar man sig ett tag.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon