Full version: Björnbär frågor
Yeltzin
Hej.. Jag läser lite om björnbär och så.. hur man kan binda upp och organisera grenarna på bästa sätt..
Men saken är den att alla sorterna jag läser om blir 2-3 meter långa..

Mina kan däremot bli långa!!!! De längsta 7-8 meter, och jag gödslar inte ens..
Mycket bär, och mycket taggar..

Har en del frågor om nån har några svar.. smile.gif
1) Vad har jag för sort på mina björnbär?
2) Har ni några tips på hur man binder upp de på bästa sätt, så man kan få nån struktur?
3) Ska man gödsla? Och jag kommer bara åt jorden på precis det stället de växer upp mellan plattorna, så man kan inte direkt mylla ner runtomkring..

[attachment=82228:1.jpg]

[attachment=82229:2.jpg]

Tagot bort grenar som haft bär
[attachment=82230:3.jpg]
Bassam
Hej
1 Det finns många sorter så det är svårt att man gissa vad heter sorter, men du har kraftigt sort.

2 Fasta : du kan fasta dem på två sätt:

a KAN GÖRA en spaljé mot väggen och fästa Grenarna på spalje

b Du kan fasta tråd på vägg och fästa Grenarna på tråd.

3) Ska man gödsla? du behöver inte på grund att de växer bra, och ge frukt bra.


H.Bassam
Peztis
Du kan ju faktiskt klippa av när de ränner iväg så där.

Får du många bär, är de goda, hinner de mogna, är de små...?

Om du tycker att bären är goda och du är nöjd med avkastningen så behöver du inget göra. Skulle inte gödsla, tänk på var de naturligt växer: i stenrösen och andra karga områden.

Klipper du in grenarna så får du kanske mindre skörd men å andra sidan så kanske de bär du får är bättre, större och sötare.

Klipp av de som växer nere vid marken, de kommer annars att rota sig och sedan har du ett helvete att bli av med dem (har jag hört). Led de stänglar du vill ha kvar runt altanväggen och snurra runt dem så som du gjort, tycker det ser fint ut.

Ska du leda om det någonstans så är det där solen finns då björnbär älskar sol.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon