Jag är en verklig novis när det gäller odling men tycker de är jätteroligt och behöver nu hjälp med med hur jag ska övervintra min första "utomhus trädgård" (läs pallkragar på gräsmattan)
Det är speciellt min "örtträdgård" som jag börjar bli orolig för då de växt sig så fina och robusta under sommaren. Tyvärr sitter de lite för tätt då jag inte trodde de skulle växa sig så stora så har klämt ihop dem alldeles för mycket och är rädd att de kväver varandra.
I en högre pallkrage har jag 1 stor dragon, 2 stora salvior, 2 mindre rosmariner och 2 mindre timjan, detta tillsammans med "ogräset" mynta (som jag mot bättre vetande INTE satte ner i hink innan jag placerade den med de andra) och nu spränger sig ut ur lådan.
Hur gör jag, ska jag försöka "lirka ut" mina favoriter och hoppas att jag inte förstör rötterna för mycket och sätta i kruka, eller ska jag försöka täcka in hela pallkragen med frigolit, papp, väv och halm?
Har även en med tomater, en med "den lila fleråriga(?) basilikan" och körvel och en annan favorit med gräslök och en oregano (köpte en krydd-kruka på ica som jag delade upp och som spred sig över hela)
Ska jag försöka gräva upp dem och sätta i krukor eller ska jag övervintra eller bara acceptera och "göra om göra rätt"?
Vintern börjar närma sig och är som sagt väldigt orolig för mitt nystartade "lanne"
Tack på förhand om möjligt svar på iallafall någon av alla dessa frågor

Vänligen
Emma