Annana
Håller på att utforma en ny rabatt och skulle önska ätbar stjärnhyacint i rabatten. Sägs vara lättodlad via frö. Någon som har frö och som vet hur den är odlingsmäsigt? smile.gif
Bassam
Hej
Själv tycker jag inte att man plantera frö, men jag tycker att köpar färdiga växter, de som kommer från bra plantskolor, plantskolor vet vilka bra frö som ska plantera, o de ger dem skötsel som behöver, för att de ska bli starka fram tiden.
H:Bassam
strandskatan
Ingen idé plantera dem om man har sorkar i trädgården - som jag har. De blev snabbt uppätna. Inga dyra lökar vad jag minns, köp lökar så får du snart egna frön som antagligen gror bättre än köpta.

Nelson garden har frön, går du in på deras sida kan du också söka på "närmaste butik".
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon