Pernilla i villa
02-02-2015, 14:54
Hej forumvänner!
Jag har googlat utan att riktigt få svar på mina frågor. Jag planerar för en stormhatt som uppfyller följande önskemål:
- Så blå färg som möjligt
- Så skuggtålig som möjligt
Så vad säger ni där ute i landet, vilken ska jag välja för att träffa rätt?
1) Trädgårdsstormhatt (Aconitum x cammarum 'Sparks variety')
2) Oktoberstormhatt (Aconitum carmichaelii 'Arendsii')
3) Äkta stormhatt (aconitum napellus)
Hoppas på svar!
kerstin z5-6
02-02-2015, 23:52
Alla tre är skuggtåliga:) välj den du gillar
Pernilla i villa
03-02-2015, 17:16
Åh så bra!
Problemet är att jag inte vet vilken jag gillar!!! Blomningstid och höjd inte särskilt viktigt, men jag vill att den ska vara blåare än blå

När jag googlar runt på de olika stormhattarna, är det aldrig tydligt vilken som är mest blå ....
Vänta tills försäljningen börjar till våren och prata med odlarna. Färgerna på en skärm är inte samma sak eller gör som jag köp alla.
Ett annat sätt är att besöka botaniska trädgårdar och vännernas trädgårdar, titta i trädgårdsböcker på så sätt har jag har jag fått mycket inspiration.
Pernilla i villa
03-02-2015, 22:02
Hej!
Ja, trädgårdsböcker plöjer jag varje ledig stund, men även där är det svårt att riktigt få klarhet i färg ...
Jag får helt enkelt följa ditt bästa råd; att prata med odlarna/trädgårdsmästarna!
På återhörande!
Jag kom på att jag har ett tips till REA. Jag brukar titta in på Blomsterlandet varje höst och då hittar jag alltid fynd för 75 % av ursprungspriset. Förra året köpte jag 4 klematis och ett antal buskar.
kerstin z5-6
05-02-2015, 22:00
CITAT (fvd @ 04-02-2015, 08:42)

Jag kom på att jag har ett tips till REA. Jag brukar titta in på Blomsterlandet varje höst och då hittar jag alltid fynd för 75 % av ursprungspriset. Förra året köpte jag 4 klematis och ett antal buskar.
Mitt tips är lidl på våren om ni har det hos er, klematis kostade en spottstyver tidigt i våras.
Du kommer säkert att hitta din färg lycka till !
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.