Full version: Plommonträd
KarCla
Vi har ett plommonträd som är 5-6 år. Det har inte vuxit på höjden på hela tiden, däremot skjuter det skott. Vi har då och då tagit bort skotten. Vi har heller inte fått någon frukt på det än.
Hur ska vi göra med skotten, när ska de tas bort?
Finns det något hopp för vårt träd. Det är speciellt för vår son då han fick det när han föddes, så han väntar tålmodigt på frukt. smile.gif
Cilla
KarCla, sätt gärna in bilder så man kan se både träd, marker och hur trädet står i jorden, var skotten kommer som du beskriver mm.


Bra observation att det inte växer på höjden, och om skotten kommer långt nere vid stambasen intill marken eller strax iintill trädet så är det också riktigt att trädet inte mår bra utan kämpar för överlevnad.

Kan ha med planteringsbädd, rotsnurr i tidigare krukan, bevattning, stående markvatten, fel klimatzon och en hel del annat att göra. Och det finns ofta något man kan göra för att försöka få liv i dem som inte är så arbetsbelastande när de är unga.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon