orkideh89
14-03-2015, 10:20
Hej!
Har flyttat till ett hus som har flera meter lång humleväxt. Men den ser helt död ut. När man bryter på dess smala grenar då är den torrt och utan liv. Kan de ha dött i vintern, eller brukar den vara så? Jag brutit grenar både på topparna och längre ner men det är helt torrt utan tecken på liv. Vad ska jag göra?
Natur liv
14-03-2015, 12:00
Vänta tills det blir varmare. Då kommer nya skott upp från roten. Om du vill ha kvar fjolårets ris, så kommer de nya skotten slingra sig upp på dem. Annars får du nog ordna något annat de kan slingra sig upp på.
Åsa, mälardalen zon 2
14-03-2015, 14:36
Humle vissnar alltid ner helt varje år och nytt kommer från marken, det är nästan omöjligt ta död på humle så man bör tänka sig för innan man planterar humle det kan vara svårt få bort den ifall platsen inte var så bra.
*Stintan*
14-03-2015, 17:24
Bara att klippa ner allt gammalt så kommer det nytt nerifrån.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.