Tapio
Halaj!

Här knatar jag fram och tillbaka dagligen. På hösten kan det bli lite geggigt.
Min tanke här är att jag lägger småsten längs gången. Jag tänkte inte göra något underarbete alls, utan bara lägga stenarna på marken och lägga jord runtikring så att stenarna knappt syns i gräsmattan. Det enda kravet jag har egentligen är att det skall gå att köra över med gräsklipparen utan att kniven förstörs.
Fråga till expertpanelen: kommer det att funka? Eller kommer stenarna att sjunka ner i marken med tiden? Eller tvärtom: tjälen kanske lyfter upp dem istället? Eller något annat problem jag inte har tänkt på?

//T
addo
Är det vanlig mat jord du lägger på så har stenen sjunkit ner lagom mycket (hos mig i alla fall). Men det kan nog ta ett par år, man kan förstås snabba på processen genom att köra fulla skottkärror över stenen, eller banka ner dom i backen med slägga (och mellanlägg)
Tapio
Halaj!

Tack för svar! Jag har väntat med att fortsätta med jobbet tills jag får svar. Vill ju inte släpa tillbaka all sten ifall någon har dålig erfarenhet av att göra såhär.
Och att banka ner dem med slägga med en träbit emellan är en bra ide!
Som sagt går jag där jämt så de borde tryckas ner ganska fort.
Jag kör!

//T
addo
Kommer nog gå utmärkt smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon