MillloX
24-03-2015, 17:03
Jag är helt ny på det här med trädgård och skulle behöva tips på hur vi får vår häck (max fem år gammal) att växa sig tätare och högre? Det är än så länge bara små buskar och jag har ingen aning om hur man sköter dem. Häcken består av doftschersmin, korallkornell och häggmispel. När och hur ska de beskäras? Ska de gödslas?Tacksam för tips! Gärna enkelt förklarat eftersom jag inte är van med trädgårdstermer.
Huggorm
24-03-2015, 18:09
Det första man måste slå fast är hur häcken mår. Ser plantorna friska ut med kraftiga fjolårsskott eller är de små och taniga med döda kvistar?
MillloX
24-03-2015, 18:28
Hm, jag vet inte ens hur fjolårsskott ser ut.... Så grön på ämnet är jag! Men jag tycker nog att plantorna ser friska ut? [attachment=82572:image.jpg]
Huggorm
24-03-2015, 18:31
Ja, det där är frodiga skott. De kan du kapa på mitten snarast, då grenar de ut sig och häcken blir tätare i botten. Sedan sitter plantorna väldigt glest isär så det är tänkt att vara en friväxande häck. För att kunna klippa den prydligt fyrkantig måste man ha cirka tre plantor per meter och dessutom antyder sortvalet att det skall växa fritt
MillloX
24-03-2015, 18:44
Ska alla grenar kapas på mitten på alla tre sorterna?
Huggorm
24-03-2015, 18:53
Man kan göra på många olika sätt. Vill man ha buskarna täta från botten måste man kapa skotten, annars grenar de sig inte förrän längre upp. Men korallkornellen kan man kapa vid marken med några års mellanrum istället, så får man de röda skotten.
MillloX
24-03-2015, 19:50
Nu vet jag vad jag ska göra till helgen! Tack så hemskt mycket för att du tog dig tid!
nahiiii
02-04-2015, 14:13
För att kunna klippa den prydligt fyrkantig måste man ha cirka tre plantor per meter och dessutom antyder sortvalet att det skall växa fritt..???
Det ser ut att ha gjorts ett bra arbete här - grävt dike istället för planteringshål (dike ger många gånger bättre rotytrymme och jämnare fuktighet.
Har du redan klippt alla buskarna rakt av på samma höjd - använd nästa helg till att klipppa lite till i vissa grenar, ojämnt i buskarna. Detta är buskar som är bra som friväxande buskar och då blir det fult med det onaturliga att alla förgrenar sig på samma ställen.
Själv hade jag inte gjort någonting, jag tycker de ser hyfsat täta ut men det är absolut inte fel att beskära och det ger ännu tätare buskar. Vill du ha tätare - sätt några till, dvs mellan de befintliga. Där finns plats för både fina, tåliga buskorosor (t ex Pimpinellifolia plena), andra sorters korneller (med t ex illgröna eller illgula grenar) och mycket annat! Dessutom är det en baggis att gräva ned dem eftersom det redan är grävt dike där. :-)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.