Full version: Norrfönster
Dr_Westerlund
Jag söker tips på blommande, gärna stora och klängande växter att ha i alla mina norrfönster. Jag har rejält höga fönster och vill ha något som fyller ut och fyngerar som ett visst insynsskydd.

Dr. Westerlund
Betty
Jag har en Doftranka i mitt norrfönster.



Och ett Ödesträd.



De håller tillsammans på att ta över hela fönstret.



Garanterat både insyns- och utsynsskydd...
lolo
Betty, vilka otroligt vackra exemplar du har! Växter med insynsskydd som blommar, det finns ju många stora växter att ha i fönster, men som inte direkt blommar. Exempel på dessa är schefflera, zamiaculcas, fönsterfikus och benjaminfikus. Som "hängampelväxt" kan du ha ormbunke.
mvh
Ann-Louise
La Strega
Har oxå norrfönster (bara mitt rum dock), jättetrist =/
har inga blommande växter men de är stora! Drakblodsträd, yuccapalm och Fikus (med stora runda blad är de benjaminfikus?) när ja endå är igång...min fikus har fått minifikusar (2st!) längst ner på stammen, vad göra? (eller inte göra? =)
just de! har fredskalla med! den blommar ju!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon