Hej!
Jag håller på att gräva i ordning projekt "skamvrån".
Det är en rabatt för de som inte passar in någonstans och efter en oändlig flyttkarusell äntligen ska få komma till den sista vilan ( eller snarare slippa den ).
De drabbade är främst rosen hope för humanity och pionen Buckeye Bell som inte smälter in i mina pastellorigier som nästan alla mina andra rabatter har urartat till.
Läget är rätt bra, söderläge rikligt med sol och fjällutsikt. Zon 6 ungefär.
Nu har jag fluyttat dit min 3 hopp för humanitär och 2 Buckeyes Bell. Bakom dem där det finns 1-2 kvadratmeter över, tänkte jag flytta min flammentanz, vill gärna ha lite höjd, ska slänga in nån blå klemais också.
Men den rackarns flammentanzen är ju inte sådär blodröd som de andra! Det kommer ju skära sig iaf, den drar ju som i rosa violett tycker jag, särskilt när blommorna åldras! Likaså pionen Karl Rosenfelt som jag inte vet var jag ska sätta ner, har inte sett den blomma än.
Finns det någon annan hög ros som skulle passa? En tålig zon 5 skulle eventuellt också gå. Den där hansaland, vilken sorts röd är den?
Mvh Karin