MorbidaJanet
07-06-2015, 18:51
Jag har flera chiliplantor, varav några ser aningen skumma ut. De är ca 1 år gamla och får näring regelbundet. Jag får frukt på den ena, men bladen gulnar smått och krusar sig. vad kan det bero på? De får massor med solljus och står inte kallt el så. kan det va så att de behöver planteras om? De har just nu relativt små krukor.. en av plantorna ser ut att få vissna grenar(se bild), jättekonstigt..
Hoppas nån kan hjäpla till med lite råd!
Mvh, MJ
Hej
Jag tycker om att de fattas vatten på grund av små krukor, du kan försöka omplantera de i store krukor med bra jord som blandad med Lecakula.
Obs
Du ska se bra under blad, om finns ohyra som löss.
H. bassam
Hej!
Basam är inne på ohyra. Tror så jag också. Duscha med såpvatten. Några av mina chiliplantor betedde sig precis så. Efter behandling satte de fart att växa, och sätta blom. Kollar noga så det inte sker igen. Hos mig kunde jag se lössen, med lupp- de var små. Recept på såpvattenlösning finner du på nätet.
Lycka till
Irhen
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.