Full version: Tips om ros önskas
mats08
Jag har en ros utmed en sydväst-vägg, (se bild), vet dock inte vad det är för sort, men det spelar kanske mindre roll. Den växer som attan varje år, med långa, långa stänglar. De kan nå 3-4 meter, men tyvärr grenar de sig knappt alls så därför undrar jag hur jag ska hantera en sådan här ros, så den blir lite mer buskig och finare utmed väggen. Ni som kan det här med rosor, ge mig lite handfasta tips!
2015

Bassam
Hej

Om du tycker att ska bli mera grenar, du kan barra toppa, för att stimulera rötter för att ge mera grenar.

H.Bassam
Pauline/Sthlm
- vad är det för ros? Wow växtkraft
- den verkar ju vilja bliiii så lång, skulle nog buska till sig nästa år på sagda skott. Svårt betvinga naturen ned till någon meter eller två om den vill bli 5

Om det går försök att binda ned långskott mer horisontellt så brukar de både skjuta fler sidoskott (iofs rakt upp de i stället...) . Knoppar bildas sannolikt året efter på dessa långa (om det inte varit massor senare på säsongen). Till nästa år kan du t o m släppa upp bindningen av långskottet lite igen så blir sidorakskotten mer sidogrenar.

Kajsa kommer säkert med råd :-)
Kajsa
Låt den vara i sommar, troligen en klätterros, fota rosens blommor nästa sommar om det nu inte blir några blommor i år, lättare om man vet sorten. Och lägg upp bilden här, så kanske någon har rosen. En del rosor blommar bara på äldre grenar.
jo i ö-bro
Led stänglarna åt sidan så de blir svagt S-formade medan de växer och är mjuka och medgörliga. Många rosor som är starkt upprättväxande skjuter nya skott uppåt om huvudgrenen leds åt sidan. Jag vet inte om du sett en buskros som växt sig för högt utan stöd så de liksom bågnar? Då kommer i regel ett flertal skott längs "stammen". Har du då tre eller fyra "stammar" som vart och ett får snirkla i spaljen så får du en tät och välförgrenad klätterros som nästan blir som en matta på väggen.
Gustafsson1982
Här är bra tips om rosor:
http://www.viivilla.se/tradgard/vaxter/bas...att-odla-rosor/
kerstin z5-6
bäst är nog att fråga de som odlar rosor i den zonen du vill odla i
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon