klaraterese
Förra våren köpte vi vårt fantastiska skärgårdshus utanför Göteborg med en lagom liten trädgård, vi är helt nya på det här med trädgård och det är spännande att ta sig an det som redan finns här! Förra våren var mest panikslagen men jag längtar efter att planera och göra den till vår nu i vår. Nybörjare som jag är behöver er hjälp!

Vi flyttade in i början av maj och fann bland annat ett par klematis i en rabatt. De hade börjat växa sig ganska stora och jag band upp den vid planket intill. Den växte sig hög och blommade rikligt och vackert från midsommar och många veckor framåt.

När säsongen var över tog jag ner växterna från väggen och lät dem ligga i rabatten, jag är nu osäker på varför, men så tänkte jag då confused.gif. Efter vintern ligger den nu kvar i rabatten, den ser ut som när jag tog ner den men med bruna löv. Det börjar komma gröna skott lite varstans på rankorna. Jag undrar vad jag ska göra med den nu? Var det fel att ta ner den? Ska den beskäras och i så fall hur? Jag har gissat att de som sålde huset till oss förra året inte hade gjort något med den förra våren eftersom de var på väg härifrån, men jag vet ju faktiskt inte.

Jag bifogar en länk till ett par bilder, bilderna är tagna 23 juni förra året. Jag vill gärna ha hjälp med vilken sort det är, vilken beskäringsgrupp den tillhör och hur jag ska behandla den i vår.

Är mycket tacksam för er hjälp!

https://www.dropbox.com/sh/3ioy33f052y274e/...gX8XO8EPia?dl=0
Finn Klematis
Hej!

Jag tror att det är Hagley Hybrid. Klippgrupp 3. Klipp dom 20 cm. över marken i morgon.

Finn
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon