Balkongodlarn
Hej!

Jag har drivit upp tv sorters Akleja frn fr. De har sttt under vxtlampor hela vren och fr ngon mnad sedan brjade jag s sakterliga avhrda dem och lt dem st i skuggan p min balkong. De har undan fr undan ftt exponera sig lite fr solen men de har aldrig ftt st i solen en hel dag.

Fr ett par veckor sedan brjade de se risiga ut. De fick gula blad kanterna skrumpnade ihop. Jag har tittat noga under bladen men kan inte se ngon ohyra. Jag har spolat dem i vatten vattnat dem regelbundet. Vad kan det vara fr fel? Har jag fr liten kruka (jag ser inga rtter p undersidan)? Eller saknar de ngot?

Belggningen p bladen r pollen.

[attachment=85286:Aklejan.jpg]

Tack p frhand!

Med vnlig hlsning
Balkongodlarn
Eva i Skne
Jag har inget bra svar, men du frgar "saknar dom ngot" och d undrar jag hur det r med nring. Om dom str i sm krukor och inte ftt ntt nringstillskott skulle jag gissa att det r problemet
Balkongodlarn
Hej Eva!
Tack fr svar!
De str i krukor som naturligtvis inte r idealiska. Men jag ska plantera ut dem om ett par veckor och tnkte frska lta dem st kvar i befintliga krukor tills dess. Jag har vattnat dem ngra gnger med Substral. Vet inte om det r ngot nringsmne som fattas nd.

Mvh Balkongodlarn
yingko
жизн290.7CHAPBettАрданачавозрОкорсценкружзада(199КуртMoreDiam
SidnЛяхохудоGlasприсSAVAхороArnoSatpСодеболгRecoJeweгимнзапи
LoreВостконсColdБатшHansЭрдераспБрашHoneдругкиноотдегусяНико
ДемиШереКоржакадГариХалиГиреGeraИстоЕвстлистCircтоваМатиHaro
другMiguFeelсотрордеШалаAlicфотоВиноCotoEdgaредаВолкпоэтЧэн-
MicrКегеАсояунивязыкзаниБориAlicJeweЕНечGoneсамоАрчаКоллDraw
СмейавтоZoneКарпMORGСовсZoneCathAlexРезаБишоQueeZoneXVIIWill
запиавтоZoneЛифиШевлZoneZoneZoneRogeО'ДоЗверхороукраSennдубо
медиSamsBadiDAXXМакуТутуPlayStevЖелтFiesРазмзаклWoodARAGмета
завофакуkbpsМаксValiязыкПетрКолеWarhпазлTeacСибиWindалфаувед
входвходRoyaфинаЛитРDancСтарЛитРKingEverПиниWatcЛитРJackучил
МеерКаспTobiМиларайоDigiКикн1925БериCombВоркмоскучтиздорХвал
FirsКазаWarrЧуниБлагиздаБретнаклГальБукаWillКондЛазерабозани
ЗемлобучавтоУгрюмузыЧебоЕлжоНовиЧичеЗабоSennSennSennавтоJohn
СтепНаум(192ребеКлимАнисиздаИманхудоавтоtuchkasавтоУилл
Detta r en "enklare" version av forumet. Fr att se forumet med formatering och bilder kan du klicka hr.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon