AniaZ
Hej!
Mina krukväxter har blivit angripna av något skadedjur. Det är små små svarta/svartbruna djur som sitter på bladens undersida. När de är många ser det nästan ut som jord. De verkar äta upp bladen som först blir fläckvis vitaktigta, sedan bruna och sedan blir det hål. Se gärna bifogad bild. Jag har behandlat alla växter först med grönsåpa, sedan med diverse insektssprayer- utan någon verkan!

Är det någon som vet vad det är för typ av skadedjur och hur jag bäst bekämpar det?
Har funderat på "giftpinnar", är det en bra ide? SNÄLLA HJÄLP!

masa
Tror du inte att det svarta är avföring från krypen? Titta med lupp på undersidan av bladen, jag skulle tro att de rör sig om kvalster av något slag. De är små, kolla noga.
AniaZ
Kan det säkert vara! Har inte kollat med lupp. Vad gör jag om det är kvalster?
PS. Det är iaf inte spinn, för att det finns inga "nät". Ds
Åsa, mälardalen zon 2
Ser ut som avföring från trips de kan flyga + har puppstadier både på bladen och i jorden och då påverkas de inte av medel kan vara svåra att bli av med
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon