josohl
Min pappa har idag klippt ner en hel perennrabatt hos mina föräldrar och täckt alltihop med cirka 8 cm gammal krukjord. Jag blev helst förskräckt när jag fick se deetta!
Klarar perenner detta? Det är lite blandat, jag vet att det finns jättedaggkåpa, trädgårdsviva, pioner, akleja, praktlysing och höstanemon.
Eva 33c
Jag tror inte det är å fara då det handlar om krukjord. Den består ju nästan uteslutande av torv som ganska snabbt bryts ner och blir en tillgång till den befintliga jorden. Funkar lite som täckodling faktiskt smile.gif
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon