*Boråstjej*
23-04-2004, 16:03
Jag såg en bild på Kopparblad (Episcia cupreata) i en tidning. Är det någon som vet var man kan få tag i en sådan? Är de lätta att få att blomma?
Boråstjej
maimiti
23-04-2004, 17:42
Blomsterlandet i Borås hade för inte så länge sedan.... kan ju vara värt att kolla om de har några kvar. Har ingen aning om huruvida de är lätta att få i blom eller ej. Vad jag har hört är de lätta, men jag har ingen personlig erfarenhet.
Den vill ha det varmt och soligt så trivs den och blommar
Mvh
Fenja
Jag har kopparblad som jag fick av sambons mor! Den är väldigt söt och blommar gult!
Ange en titel på hemsidan/Ann-Louise
Hej! Det blev fel med bildöverföringen, tyvärr. /Ann-Louise
Hej boråstjej! Gå in på mitt fotoalbum så får du se mitt kopparblad! De är svåra att få tag har jag förstått, åtminstone här uppe. Detta kopparblad införskaffades för exakt ett år sen på Trädgårdsmässan i Umeå. Rödblommande kopparblad är vanligare, känner en som har flera sådana.
mvh
Ann-Louise i Lycksele
lilla mamma
27-04-2004, 19:52
Hej
jag har rödblommig om du vill ha. Vi kan byta om du har något roligt att byta med.
Lolo, kan du tänka dig att dela med dig av den gula om jag skickar två frimärken?
Anita
kopernikus
28-04-2004, 06:16
är det samma sak som purpurfackla eller marmorranka??
Jag har en sån som just blommat med gula blommor.. vet flera som har sådana. Trodde de var ganska vanliga...
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.