Inomhusodling
Hej,

Har ett mysigt uterum som med undantag av de tidiga gryningsstrålarna aldrig utsätts för direkt solljus.

Har flera tåliga växter som klarar sig utan direkt solljus men vill komplettera med fler med hjälp av växtbelysning. Samtidigt är jag mån om att det ska vara estetiskt tilltalande.

Funderar på att fästa växtbelysningslampor i taket, vilket dock innebär att de blir 2-2,5 meter ovanför växterna. Vet att detta inte är optimalt och att man helst ska ha dem närmare (20-60 cm ungefär) men är det någon som har erfarenhet av detta? Är det rimligt att fästa lampor i taket på ett snyggt sätt eller är det i praktiken meningslöst?

Min avsikt är bara att de ska få såpass mycket belysning att de klarar sig utan solljus, inte att odla i industriell skala. Ibland ställer jag ut växter på altanen/i trädgården så att de får naturligt solljus också.
a.persson
Dubbelt avstånd innebär en fjärdedel av ljuset, på den höjden krävs det rejäla HPS lampor på 1000w eller mer skulle jag säga (utan att vara så speciellt kunnig)
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon