rosentass i Göteborg
Köpte barrotade astilbe från odla andra halvan av mars. Hade ngr smågröna skott vid ankomst. Planterade genast i kruka, ställde svalt i trapphus (då alldeles för kallt för utplantering i rabatt). Kylan har fortsatt med flera minusgrader på nätterna. Men plantorna i krukan i svalen växer så det knakar. Började ställa ut för avhärdning inför utplantering. Och så fortsatta och ökade minusgrader, blåst, snö, hagel - ni vet, i Gbg nu. Planterna (3 st samplanterade i kruka) grönskar stort och har nu dessutom satt en eller två stänglar med BLOMKNOPPAR (Bressingham beauty, som ska blomma tidigast fr juni). Fantastiska exemplar, klagar inte, men vad gör jag!? De måste ju ut.
Tror ni det är ok att göra det nu? Och framförallt: ska jag knipsa av blomställningarna inför utplanteringen i rabatt? (Kan täcka rubbet med fiberduk annars/också.)
Märklig vår detta smile.gif
Hoppas ngn erfaren, el glad amatör (som jag), kan tipsa.

Gossen Ruda
Min erfarenhet är att astilbe är frostkänslig så ta det lugnt. Alltså skotten ovan jord tål inte frost. Varför knipsa blommorna, tror knappt det behövs?
rosentass i Göteborg
Aj då, tack, bäst att vänta! Även om platsen verkligen skulle behövas för annat ...
Vad gäller ev. knipsande av blomanlag vid utplantering.
Tänker att kraften då behövs för att plantan ska etablera sig och utveckla rotsystemet, inte blomster i första hand (ungefär som vid frösådda sommarblommor). Det är väl alldeles för tidigt för blomstängel nu (övervintrad astilbe i rabatten har inte alls kommit så långt); känns som denna Bressingham beauty i kruka i svalen ofrivilligt hetsats fram? Vill att den ska lugna sig lite ... men inte dö! Så den får vara - kanske omplantera i större kruka också för nu börjar det nog bli trångt kring rötterna.

Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon