Moonbeam
08-06-2017, 07:13
Jag har ett gummiträd som står i vanlig terracottakruka. Sedan i våras har det börjat höras små knäppljud, mest på kvällarna. Jag som är rädd för insekter började genast tänka i termer av skräckspindlar, så maken fick lyfta ur och kolla. Inga insekter vad vi kunde se. Men den fortsätter att knäppa, har stått och lyssnat nära för att försöka lokalisera varifrån det kommer, men hittar inte.
Någon som varit med om liknande? Vad är det? Växtvärk?
vanjalarsa
09-06-2017, 07:32
Har ingen aning om vad det ķan vara. Om jag hade knäppningar i en kruka skulle jag lyfta ur växten ur krukan och ställa den utan kruka på en tidning /stort fat eller nåt. Då syns det om det är nåt. Då kan du ha den så över kvällen/natten. Kmäpper det inget då måste det vara nåt med krukan. Är det väldigt mycket rötter och trångt ?
Hoppas det löser sig. Berätta hur det går !
Mvh vanjalarsa😉
Moonbeam
09-06-2017, 14:46
Det har jag redan gjort, lyft ur den alltså. Den är relativt nyplanterad, men du har en poäng, det kanske är rötter som försöker jobba sig framåt? Ska testa att plantera om.
vanjalarsa
07-07-2017, 08:25
Hur gick det? Hittade du nån ordak ?
Mvh vanjalarsa

Orsak ska det naturligtvis stå
Mvh vanjalarsa
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.