Jag planterade hallonplantor frn kruka frra ret, jag klippte ox ner dom kvistar som burit br men inga nya skott kom frra sommaren s det nda som finns nu r dom skott som kommer i r och dom blir det ju inga hallon p. Hallonplantorna som heter rubus Preussen kommer det vldigt dligt med skott p men den som heter rubus golden Queen ( gula hallon) vxer s det knakar. Varfr kommer det s dligt med hallon p dom rda, buskarna r ju jtte sm? r det vanligt att dom inte tar sig ordentligt frsta ret?
Huggorm
30-06-2017, 10:04
Jag vet inte hur det r med just hallon men det r vanligt att trd och buskar vxer dligt frsta ret. Busken kanske satsar p att bilda rtter frst och s tar den lv sedan nr den har rotsystem att backa upp det med.
istudyjapanese
08-07-2017, 13:23
Se till s det inte r fr tung jord utan mer ltt och genomslpplig. Gdsla inte med gdning som innehller fr mycket kvve d du gynnar mest bladmassan. De str inte fr ttt s de konkurrerar om samma solljus? Fr den tillrckligt med solljus?