En lycka i livet att ha en buddleja i trädgården sägs det. Som lycklig ägare önskas därför skötselråd i alla bemärkelser. Min är just nu 55-60 cm och den första kolven är synlig. Finns det skadegörare?. Kan den verkligen bli 2,5-3m. Odlingszon 3? Är det angeläget att täcka den inför vintern, eller med vetskap om att den blommar på årsskotten,kan det räcka. Men då blir den väl aldrig så hög? Är det så som sägs att alla traktens fjärilar kommer på besök? Krav på näring etc. Tacksam för alla upptänkliga råd.
vanjalarsa
11-07-2017, 13:01
Eftersom Buddleja drar fjärilar så är följden naturligtvis att det blir fjärilslarver som äter på bladen. Inte så fint tyvärr.
mvh vanjalarsa
Gunilla T
11-07-2017, 16:12
Skrev ett svar men texten blev jättekonstig, raderar.
Aqvakul
12-07-2017, 07:31
Zon 3 är på gränsen för vad den vanliga Syrenbuddlejan tål utan att frysa ner varje år. Om man inte vill satsa på den härdigare Sommarbuddlejan är alternativet snarare att finna en skyddad plats, snarare än att försöka vintertäcka. Kan man få den att övervintra en gång utan att frysa ner, är chansen till ett upprepande ganska stor. Bra mullhaltig och genomsläpplig jord och absolut ingen sen gödsling, som gör att skotten absolut inte förvedas ordentligt. Problem med aggressiva fjärilslarver har jag aldrig stött på.
Tack för skötselråden. Jag tror att ett försök till vintertäckning med exvis granris kan vara ett sätt. Misslyckas det så hoppas man ju på att den "startar om från grunden". Vad jag förstått är att den inte har några särskilda fiender. Det där med traktens fjärilar ska ju bli spännande o följa
CITAT (vanjalarsa @ 11-07-2017, 14:01)

Eftersom Buddleja drar fjärilar så är följden naturligtvis att det blir fjärilslarver som äter på bladen. Inte så fint tyvärr.
mvh vanjalarsa

Det var en nyhet. Är det din erfarenhet? Jag har aldrig råkat ut för att bladen angrips av fjärilslarver. Det är ju ingen automatik att det sker bara för att fjärilarna gillar blommorna.
Aqvakul
28-09-2017, 02:04
Min buske besöks av Påfågelöga och Amiral. Dessa lägger ägg på nässla på försommaren, där larverna också håller till. Som fjärilar gästar de fjärilsbusken först på sensommaren, då den blommar.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.