Full version: Squash i växthuset?
CarmelOwenmore
Har blivit med växthus i år och satt ut tomat och gurkplantor i det. Men hade också en planta squash som också fick en fristad där. Trodde inte att den kunde klara sig utanför (växtzon 5). Nu håller den på att ta över i varje fall halva växthuset - kan jag skära bort några blad? Den producerar frukter så det står härliga till - vet snart inte v ad jag ska göra med alla, familjen börjar vara tveksam till att äta squash varenda dag, det måste gå att lagra den på något vis. Kan någon ge mig ett (eller flera) råd?
Åsa, mälardalen zon 2
Jo squash tar lätt över i växthus och du kan ta bort några blad och nästa år kan du odla den utomhus. Du kan lägga in squash som inlagd gurka, det går även att sylta den + göra falsk ostkaka, göra tsatziki det finns många sätt att smuggla ner squash i maten. +Man kan koka squashen och purea den och frysa in moset. Moset kan användas i falsk ostkaka under vintern + spädas med buljong till soppa ex. smaksatt med en förpackning vitlöksost och örter.
CarmelOwenmore
Tack Åsa! ska ta och knipsa bort lite blad på den så den inte känns så "hotande" när man kommer in smile.gif Vad är falsk ostkaka för anrättning - har aldrig hört talas om det förut, men det låter ju gott så det är värt att pröva! Likaså lägga in verkar vara en bra idé!
Åsa, mälardalen zon 2
Här kommer mitt recept på falsk ostkaka finns en massa andra även på nätet.

Falsk ostkaka

1kg squash (vanlig sommarsquash)
0,5 liter mjölk
1 1/2 dl strösocker
4ägg
1 dl vetemjöl
5-8 bittermandlar (el. 5-8 droppar bittermandelolja)
8-10 sötmandlar

Sätt ugnen på 200 C

Skala squashen, koka den i vatten. Låt squashen rinna av väl. Mosa eller mixa squashen.
Hacka eller mal mandeln.
Blanda ihop alla ingredienserna i en stor bunke, och häll i smord ugnsfast form.
Gräddas i 1-1 1/2 timme.
Servera kakan ljummen med grädde och sylt.


Stefulainen
Själv tycker jag att squashen lyckas bättre utomhus. Inne i växthuset tenderar mina squashar bara att utveckla en massa blast och ta upp utrymme.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon