Full version: Ligusterhäck
Roger Halmstad
Hej, jag har en Ligusterhäck som växer så det knakar, utom 4 plantor mitt i. Häcken köpte jag färdig i 1,20m sektioner och just en sådan växer dåligt. Vad tror ni, ska jag vänta eller gräva upp och plantera nya ?
Huggorm
Är det något speciellt i jorden just där? Rörledningar, berg som ligger grunt, en rot från något stort träd?
Roger Halmstad
Hej ! Nej allt är grävt och ny jord så vet ej vad som har hänt.
Huggorm
Antar att häcken är ganska nyplanterad? Om inte den kommer igång nästa säsong skulle jag nog byta ut plantorna.
ljusgröna fingret
Kan det blivit fel från plantskolan så de har mixat vintergröna o ej vintergröna? Fäller de bladen vid samma tid? Vore ju inte förstå gången växter blivit felmärkta!
Roger Halmstad
Tackar för svaren, ja vem vet om det är fel plantor men jag tror inte det, ska försöka höra med plantskolan, men jag ger plantorna ett år till så få vi se.

Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon