Har köpt frön av mammutträd för nått år sen och försökt få att gro, i år lyckades det och jag har en kruka ute.
De är ca 2 dm hög, känns nästan örtartade fortfarande.
Frågan är hur de skall övervintras?
Gräva ner krukan ute och täcka med halm?
Eller in i jordkällare?
Gunilla T
07-10-2017, 10:23
Jag tror inte att någondera är ett bra alternativ, ute fryser den ihjäl och täcker du den med halm får den inget ljus och det klarar inte städsegröna växter. I jordkällare måste du i så fall ha extra ljus.
Städsegröna växter som inte är härdiga i vårt klimat vill ha en ljus och sval växtplats under vintern. Tyvärr är det en miljö som vi oftast inte har om vi inte har ett uppvärmt uterum eller frostfritt växthus.
Huggorm
07-10-2017, 10:53
Det bästa kanske är att försöka övervintra den ute i marken, de är relativt härdiga och klarar sig i zon 2. I zon 5 får man hjälpa till lite, en klassiker är att vira julgransbelysning runt för värme och sedan bubbelplast utanpå. Sedan får man skugga till våren när solen börjar värma samtidigt som marken fortfarande är frusen så inget vatten kan tas upp av rötterna.
Tack för svar!
Tyvärr har jag inga svala ljusa platser, men får kanske prova övervintring nedgrävd ute då!
Förhoppningsvis för trädet blir det en snörik vinter så då är det ju under snön som isolerar också.
Har en sandbänk på norrsida där jag grävt ner rossådder över vintrarna och täckt med halm, där slipper man den elakt varma vårsolen.
Behöver dessa ljus vintertid också? Trodde de hade en viloperiod på vintern då det kan bli kallt och snöa en del del på dess ursprungsplats också?
Gunilla T
08-10-2017, 11:29
Inga städsegröna växter klarar av att stå i mörker under vintern. Det är bara avlövade växter som klarar det.
Sätt in lite extra växtbelysning dagtid i jordkällaren, det är väl den bästa chans du kan ge trädet.
Huggorm
08-10-2017, 13:36
Om man nu klarar övervintra trädet, hur skall det då gå nästa år när det är dubbelt så stort? Eller om tio år?
Men hur klarar de sig under snö om de måste ha ljus även under viloperioden? Eller är det så lite snö under kort tid där de är ifrån?
Jag gräver ner fanskapet, klarar det sig inte så hade det väl dött ändå till slut, får så lite Picea abies eller Pinus sylvestris istället så slipper man bli besviken.
Mammutträd i zon V skulle jag akta för att plantera i sol. Risk för skador på våren när tjälen är kvar i backen. Ställ den skuggigt.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du
klicka här.