nerdfish
Hej!

Jag skulle bli jätteglad för lite tips om hur jag ska behandla min monstera. Jag har provat att vattna den = gula blad. Nu har jag vattnat väldigt snålt o då ser den hängig ut. Dessutom är den väldigt spretig. Kan jag beskära den och ”börja om”? Eller borde jag dela upp den?
Gunilla T
Många krukväxter mår dåligt så här i slutet på vintern, ljusbrist kan vara en anledning till att bladen gulnar. Men Monstera är en stor växt och måste ha utrymme för rötterna som skall matcha den storvuxna överdelen.

Du bör nog plantera om växten i en rejäl kruka, gissar att det knappt finns någon jord kvar i krukan utan enbart rötter.
nerdfish
Du hade helt rätt, krukan var fylld med rötter. Tyvärr har jag inte plats för en större kruka hemma. Har bundit upp den och fyllt på med lite jord. Vi får se hur länge den klarar sig!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon