Full version: Kållarver
Therese85
Är det någon som vet om kållarver överlever vintern? Fick hela min odling förstörd förra året och nu är jag rädd för att det ligger ägg och väntar på att kläckas så allt blir förstört i år igen. Dom va både utanför och i växthuset så jag undrar om man kanske måste göra en rejäl rengöring så dom inte kommer tillbaka.
Åsa, mälardalen zon 2
Det kan finnas puppor i marken och det är en av orsakerna till varför man inte ska odla kålväxter på samma plats år efter år
Therese85
Men kan man bli av med dom på nåt sätt då? Kommer aldrig mer odla kålväxter igen 😔
Åsa, mälardalen zon 2
De finns naturligt ute i naturen många av våra ogräs hör till kålfamiljen så de lever även på dem. Det man kan göra är att byta växtplats varje år och odla under finmaskigt nät så inte kålfjärilar och liknande kommer åt att lägga ägg. +Insekter på grönsakerna är naturligt och tydligen ska kålväxter med skadedjur innehålla mera antioxidanter som är bra för oss. Får man skadedjur på kålen är det bara att lägga dem i kallt vatten med ättika i efter skörd så kryper larver och liknande ut + kålen står länge på hösten och sent på hösten finns lite ohyra (även väldigt sönderätna plantor brukar överleva och grönska igen till hösten.)
Therese85
Är väl bara att vänta och se helt enkelt. Förra året åt dom upp sockerärtorna också så det va bara att riva upp och slänga. Vill bara inte att dom går på tomaterna och paprikan och så sen.

Tack för svaren.
Mvh therese
masa
CITAT (Therese85 @ 15-04-2018, 22:22) *
Är väl bara att vänta och se helt enkelt. Förra året åt dom upp sockerärtorna också så det va bara att riva upp och slänga. Vill bara inte att dom går på tomaterna och paprikan och så sen.

Tack för svaren.
Mvh therese


Det är inte samma larver som går på kålväxter och ärter eller tomater. Jag har odlat kål i över 40 år på hobbynivå och testat alla möjliga metoder. Det som fungerar bäst är att man bekämpar olika kålfjärilslarver med Turex, en biologisk metod. Använder man duk eller väv är risken att det slinker in fjärilar under duken och lägger ägg, och larverna kommer att trivas ypperligt i det varmare klimatet under väven. Det är ju lite jobb med att kolla vad som sker under duken eller nätet och man drar sig för att göra det alltför ofta, och när man väl gör det kan man mötas av en obehaglig överraskning. Dessutom kan det bli för varmt under väven för vissa kålväxter.
Beforeunit
När det gäller rengöring är det enda företaget jag skulle rekommendera. Besök hemsida för att hitta dem.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon