Full version: Åkerfräken
Gossen Ruda
Någon som har lyckats bli av med detta otyg? Den är på stark spridning i båda mina trädgårdar och nu skall jag ta itu med den. Roundup funkar men det blir lite besvärligt på en del ställen. Går det att handdra med framgång?
masa
Det går att bli av med åkerfräken med handkraft. Vi har lyckats, men det tog ett antal år med ständiga attacker på uppkomna plantor.
Gossen Ruda
Tack för svar. Då blir det dubbel bekämpning, sprutning där det går annars uppdrag.
Mjärden
Jag är inne på tredje året i bekämpningen av åkerfräken. Första året lät jag dem växa till sig, innan jag drog och det var inte så bra. Förra året plockade jag många och även i våras när jag luckrade med grepen tag jag hand om många. Det har nu vuxit upp några här och där, men jag börjar få läget under kontroll. Så det är bara att "dra på" så till slut har man besegrat eländet (även om de inte är fula att titta på i blomstadiet)
Mjärden
Nu måste jag rätta mig själv - det är inte åkerfräken som jag bekämpat utan ÅKERVINDA-
denna växt som poppar upp här och var och snor sig runt andra växter. Förvisso fina vita blommor, men mycket jobbiga att rensa, då andra växter lätt skadas vid borttagandet.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon