mumme
Hej på er,

Hoppas att någon av ni erfarna här ska kunna ge mig lite råd angående min kära tomatplantas vätskebehov..

Jag kommer att resa bort en vecka i augusti och har svårt att hitta någon som kan ta hand om tomatplantan jag har på min balkong. Har försökt leta efter alternativ på hur jag ska lösa vattningen, utan att riktigt hitta något som känns vettigt. Att köpa något dyrt system undviker jag helst, däremot bygger jag gärna ihop något enkelt själv.

Jag har själv funderat på om det skulle fungera med att fylla en stor hink med vatten, lägga en handduk med ena änden i hinken, sätta en pall eller hylla över hinken, lägga andra änden av handduken över hyllan och placera krukan ovanpå. Kan detta funka? Kommer min planta att få tillräckligt med vatten på detta sättet?

Finns det någon som har några andra förslag som ni vet skulle rädda min planta?
Åsa, mälardalen zon 2
Plantera i en jättestor kruka ca 20-30 liter och vattna rejält så det står rejält med vatten på fatet (som är stort) när man åker brukar funka för mig
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon