Full version: var köpa snygg sten?
duckling
Jag skulle vilja köpa snygga, runda, mjuka stenar för dekoration runt en del saker jag har i min risiga trädgård. "Klappersten" tror jag att det heter.
Stenar stora som knytnävar ungefär.

Var i hela friden köper man sånt?
Virgo
kolla in gula sidorna och leta efter firmor som säljer sten och efter grustag. I grustag eller rullstensåsar finns en hel del fina stenar så som du förmodligen vill ha.

Tänk bara på det att det är förbjudet enligt lag att plocka sten i naturen.
Fråga alltid markägaren om du får ta några stenar, det är alltid fritt fram då.
gammelnalle
CITAT (duckling @ 28-04-2004, 15:26)
Jag skulle vilja köpa snygga, runda, mjuka stenar för dekoration runt en del saker jag har i min risiga trädgård. "Klappersten" tror jag att det heter.
Stenar stora som knytnävar ungefär.

Var i hela friden köper man sånt?

Välkommen ankungen!!!

Virgos råd borde räcka, men nog känns det fel om du behöver betala för stenarna.... Sverige är stenrikt!!! Men visst för transport e.dyl. Ge dig ut i naturen och rekonisera. Fråga sedan om lov!!!

Jag plockade ca 2kubikmeter !!!! små-sten 0,5-5kg på åkern hos bonden i fjol och förfjol, många hinkar blev det !!! Bonden var bara tacksam att jag rensade åkern !!! (såna stenar kommer alltid upp varje år bl.a. pga tjälen)

Murade en ca 20m lång mur (till växthuset och en utegrills skorsten)

Passa på just nu medans bönderna inte har satt (fast i skåne är det nog för sent)
Mi70
Tjena!

Bor man istan utan närhet till åkrar etc, så kan man köpa sådant.... Då jag lejde för läggande av stengång, så fick jag just en sådan list lagd av natursten intill husväggen av stenläggaren (se bild i album om du vill!) Att köpa av ett grustag är nog en bra idé! rolleyes.gif
Ingo
I gamla nerlagda grustag kan det också ligga godis. Och eftersom det inte är "natur" borde man kunna plocka det utan att behöva känna sig alltför lagvidrig.
duckling
tack för era tips!
jag har upptäckt att jag har en man i släkten som jobbar på ett grustag, och jag får komma dit när jag vill och hämta så mkt sten jag vill ha.

kanon!
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon