Full version: Paraplyaralia
rosvo
Fick en paraplyaralia i oktober men nu ser den väldigt ledse
Gunilla T
Det är svårt att svara på frågor om växter på ett forum, den som frågar önskar förstås ett användbart svar och inte gissningar. Den vanligaste frågan brukar vara "kommer växten att dö"? och det går aldrig att svara på.

Ju mer information om skötsel, plantering, jord, bevattning, gödning, zon, ljusförhållanden etc. som man bifogar frågeställningen desto lättare är det att få en uppfattning om vad som kan ha gått fel. Att bifoga bilder är bra under förutsättning att de är skarpa med tydligt fokus, suddiga bilder är oftast oanvändbara. Detta som en allmän information om vad som är viktigt för att om möjligt identifiera problemet.

En ledsen paraplyaralia vet jag inte hur den ser ut så bifoga lite relevant information, gärna med bild, så ökar chansen för ett användbart svar.
Detta är en "enklare" version av forumet. För att se forumet med formatering och bilder kan du klicka här.
       
Copyright © 2011 Odla.nu. All rights reserved.
          
Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
 
Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon